هیدروپونیک چیست؟

مصرف گوجه فرنگی در ایالات متحده به 3/4 میلیارد پوند در سال می رسد. زمانی که مشتریان تمایل به پرداخت 2 یا 3 برابر قیمت های مصوب برای یک طعم عالی دارند، یک محصول بدون لکه، خریداران و فروشندگان را راضی می کند.

هیدروپونیک چیست؟

توضیحی جامع در مورد هایدروپانیک ها
مصرف گوجه فرنگی در ایالات متحده به 3/4 میلیارد پوند در سال می رسد. زمانی که مشتریان تمایل به پرداخت 2 یا 3 برابر قیمت های مصوب برای یک طعم عالی دارند، یک محصول بدون لکه، خریداران و فروشندگان را راضی می کند. مطالعات مکرر روی قیمت ها نشان داده است که فقط محصولات با کیفیت بالای باغی مانند سبزیجاتی از قبیل گوجه فرنگی ها، خیارها، محصولات سالادی و سبزیجات قابل پخت می توانند در معاملات وقفه به وجود آورند؛ حتی ارگ سیستم های هیدروپونیکی درآمدزاتر باشند.
هیدروپونیک ها نوعی از تکنولوژی برای پرورش گیاهان در محلول های غذایی هستند (آب و انواع کودها) که همراه یا بدون استفاده از وسایل مصنوعی مانند شن، ماسه، ورمیکولیت، پشم سنگ، پیت(peat) ، الیاف نارگیل و خاک اره برای کشت به کار می روند.
سیستم های هیدروپونیک مایع، وسیله محافظ دیگری برای ریشه ها ندارند، اما سیستم های مونتاژ شده (به هم متصل شده) وسیله مستحکمی برای نگاهداری دارند. سیستم های هیدروپونیک به گروه های دیگری مانند سیستم باز (محلی که پس از آنکه محلول غذایی به محدوده ریشه گیاه منتقل شد، مجددا مورد استفاده قرار نمی گیرد)، سیستم بسته (محلی که محلول مازاد مجددا تامین می گردد و دوباره در چرخه مصرف قرار می گیرد) دسته بندی می شود.
هیدروپونیک فقط به عنوان سیستم های مایع تعریف شده است که اطلاعات آماری نامعلومی را ارائه داده و سبب گردیده تا از آن در زمینه های اقتصادی، قضاوت نادرستی شود. تمام سیستم های هیدروپونیک در مناطق معتدله جهان محدود به ساختارهای گلخانه ای برای کنترل حرارت، کاهش تبخیر رطوبت و نیز تقلیل بیماری ها و خسارات آفات می باشند. فواید زیربنایی در محیط کشت هیدروپونیک کنترل شده (CEA) از جمله محصول با تراکم بالا در محلی است که خاک مناسب و اختلاف میزان حرارت و تاثیر فصل وجود ندارد، از آب و کودها استفاده بیشتری می شود و استفاده از زمین و کاربرد مناسب از مکانیزاسیون و کنترل آفات و بیماری ها در حداقل ممکن قرار دارد.
بزرگترین فایده محیط کشت هیدروپونیک (CEA) کنترل شده در مقایسه با محصولات پرورش یافته در مزرعه، جدا بودن محصول از خاک است که عاری از مسائل و مشکلاتی همچون بیماری ها، آفات، شوری خاک، ساختمان نامرغوب آن یا زهکشی می باشد.
از فواید اساسی هیدروپونیک ها در رابطه با کشاورزی فضای باز سنتی، قیمت ها و مصارف بالای سرمایه و انرژی و نیاز به مهارت های موفقیت آمیز به درجه بالای مدیریت برای آن است. البته میزان سرمایه گذاری ها نیز ممکن است در این روش بسیار تعیین کننده باشد؛ زیرا مثلا فضای گلخانه باید به طور مصنوعی، گرم یا سرد شود و به همین دلیل است که محصولاتی مانند گوجه فرنگی با وجود محدودیت کشت، ارزش اقتصادی بالایی دارند.
 
مجله کشاورز شماره 374
 

 

 

 

گلخانه

 

 

گلخانه

·         مشخصات یک گلخانه خوب، طبقه بندی گلخانه ها ازنظر کاربرد، تجهیزات مهم گلخانه ای، اصول راه اندازی گلخانه و...

 

 

کشت خیار گلخانه ای

 

 

کشت خیار گلخانه ای

·         پس از انتخاب بذر باید فکر نحوه کشت باشیم به طور کلی در مقابل ما دو راه برای کشت بذر قرار دارد. یکی کشت مستقیم و کشت به صورت خزانه که از این دو راه به خاطر ...

 

 

قلمه زدن شمعدانی

 

 

ساخت گلخانه

بیشتر شمعدانی ها را اگر بحال خود بگذارند یک ساقه اصلی می دهد و وقتی این ساقه رشد کافی کرد...

 

 

گلخانه داری

 

 

گلخانه داری

·         مجموعه ای از تجربه های گلخانه داری که بکارگیری هر یک از این تجربیه میتواند مانع از بروز اشتباعات یا ضررهای مالی زیاد برای یک گلخانه دار شود. این تجارب بعضا با صرف هزینه های کلان به دست آمده است و ...

 

 

محصولات گلخانه ای

 

 

محصولات گلخانه ای

·         بدون شک انتخاب نوع محصول مورد کاشت نقش بسزایی در سودآوری یا بعضا ضرردهی گلخانه خواهد داشت. شما ممکن است قبل از احداث گلخانه محصول خاصی مورد نظرتان باشد و بر اساس کشتی که از آن محصول خواهید داشت...

 

 

پرورش بلدرچین

 

 

پرورش بلدرچین

·         بلدرچین دارای مقاومت خوبی نسبت به شرایط نامساعد محیطی بوده و در محیطهای مختلف به راحتی سازگار می گردند. این پرندگان سریعاٌ رشد می کنند بطوریکه سن بلوغ در این پرندگان . . .

 

 

پرورش گل

 

 

پرورش گل

·         چه چیزهایی به رشد گیاه آسیب میزند؟ نور و هوا، آب و گرما، خاک مناسب از جمله عواملی است که سبب رشد و گلدهی گیاه می شوند. نور زیاد، نوسانات شدید دمای هوا یا ...

 

 

 

آبیاری سطحی

 

 

آبیاری سطحی

·         آبیاری سطحی يكی از رايج ترين سیستم های آبیاری در جهان و کشور ماست. براساس آمار، بیش از 95درصد اراضی کشور، در حال حاضر تحت روش سیستم آبیاری سطحی است.راندمان فعلی آبیاری سطحی در کشور . . .

 

 

 

کشت کلزا

 

 

کشت کلزا

·          اين محصول روغني از نظر متوسط عملكرد روغن جهاني از رتبه پنجم به رتبه سوم صعود كرده است كه كشورهاي اروپائي و كانادا و چين و هند قسمت اعظم روغن خود را از آن تهيه مي‌كنند.  به دليل وجود گونه هایي با خصوصيات متفاوت . . .

 

 

 

[تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :
تنظیمات

مطالب مرتبط


  این پرونده را به اشتراک بگذارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  برچسب ها

  کشاورزی

  زراعت

  باغبانی

  باغ

  باغداری

  میوه

  درخت

  خاک

  آب و خاک

  هیدروپونیک

  هیدروپونیک چیست

  هیدروپونیک چیست؟

  توضیح هیدروپونیک

  محصول بدون لکه

  محصولات با کیفیت بالای باغی

  محصولات با کیفیت

  محصولات با کیفیت باغی

  سیستم های هیدروپونیکی

  تکنولوژی پرورش گیاهان

  محلول های غذایی

  سیستمهای هیدروپونیک مایع

  سیستمهای هیدروپونیک

  وسیله محافظ ریشه ها

  وسیله محافظت ریشه ها

  شرایط هیدروپونیک

  شرایط سیستم هیدروپونیک

  شرایط سیستم های هیدروپونیک

  بزرگترین فایده محیط کشت هیدروپونیک

  بزرگترین فایده هیدروپونیک

  فایده هیدرونیک

  فواید هیدروپونیک

  سرمایه گذاری هیدروپونیک

  سرمایه گذاری در هیدروپونیک

  آموزش کشت هیدروپونیک

  آموزش کشت بدون خاک

  آموزش هیدروپونیک

  PH در کشت هیدروپونیک

  باغبانی هیدروپونیک

  تایمر در کشت هیدروپونیک

  رشد هیدروپوینک

  رطوبت در کشت هیدروپوینک

  آبیاری قطره ای کشت هیدرونیک

  روش کشت هیدروپونیک

  روش کار هیدروپونیک

  سیستم کشت

  سیستم کشت هیدروپونیک

  کاشت هیدروپونیک

  چگونگی کشت هیدروپونیک

  کشت هیدروپونیک چطور کار میکند

  کشت هیدروپونیک چیست

  کشت هیدروپونیک در آپارتمان

  کشت هیدروپونیک در خانه

  کشت هیدروپونیک در منزل

  کود هیدروپونیک

  گیاهان هیدروپونیک

  گیاهان مخصوص کشت هیدروپونیک

  گیاهان مخصوص هیدروپونیک

  محلول غذایی هیدروپونیک

  محلول غذایی کشت هیدروپونیک

  نور در کشت هیدروپونیک

  نور کشت هیدروپونیک

  نور هیدروپونیک

  کشت بدون خاک

  توضیح در مورد هیدروپونیک

  معایب کشت بدون خاک

  فواید کشت بدون خاک

  معایب کشت هیدروپونیک

  معایب هیدروپونیک

  فواید هیدروپونیک

  فواید کشت هیدروپونیک


  یادداشت کاربران

  درج یک یادداشت :

  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  5 + 4 = ?